top of page
  • תמונת הסופר/תדור פוזנר

אנחנו על המפה!

שלום לכולם,

בשבוע שעבר נחתה המשלחת הקצרה האחרונה לשנת תשע"ג וזה הזמן לסכם שנה מדהימה של פעילות בינלאומית רבה בתחום המשלחות הקצרות.


לפני שנתיים, בשנת 2011 - היתה משלחת קצרה אחת בתנועת הצופים. כולם הכירו את המשלחת הגדולה לארצות-הברית, את המסע לפולין ואת חץ וקשת, אך המשלחות הקצרות כמעט ונעלמו.


השנה 358 משתתפים לקחו חלק ב-16 משלחות קצרות וכנסים ברחבי העולם!


כל משלחת היא שונה ומיוחדת, עם הרכב שמותאם בדיוק לה ועם תהליך הכנה משלה. היו לנו משלחות שבטיות, משלחות תנועתיות, כנסים וטקסים, כאשר בכל מקום ייצגנו את ישראל ואת צופי ישראל בכבוד. ההכרה הבינלאומית שהצופים בישראל זכו לה בשנה האחרונה מורגשת כל הזמן - אנו מקבלים הזמנות מגופים וארגונים שלא הכרנו קודם, מקבלים פניות מבני-נוער במקומות שונים שמעוניינים להיות בקשר עם החניכים שלנו, יותר ויותר קבוצות רוצות להגיע לישראל ולהצטרף לפעילות שלנו ואנחנו אפילו מקבלים הצעות לתמיכה כלכלית מארגונים בחו"ל ומרשויות מקומיות בישראל.

הפעילות רק ממשיכה לגדול ואני רוצה לנצל את ההזדמנות הזו ולציין כמה מהפרויקטים החדשים והישנים שלנו:


משלחת צופי נתניה לסינסינטי - משלחת מסורתית שפועלת כבר 11 שנה בה חניכי כיתות ח' משבטי הצופים בנתניה נוסעים להתארח אצל משפחות בקהילה היהודית של סינסינטי ויוצאים למחנה קיץ של תנועת ה Boy Scouts האמריקאית. המשלחת נתמכת על-ידי הקהילה בסינסינטי ועל-ידי הסוכנות היהודית כחלק מתוכנית "שותפות ביחד".


משלחת צופי גזר לקנזס - בדומה למשלחת לסינסינטי, נפתחה השנה משלחת חדשה משני השבטים של הנהגת איילון: להב וסופה למחנה קיץ בקנזס ולקהילה היהודית. בשנה הבאה המשלחת הזו כבר תהיה מסורת!

משלחת שבט אפיק לגרמניה - משלחת חדשה ומעניינת יצאה השנה לראשונה משבט "אפיק" בחיפה למחנה הקיץ של הצופים הקתולים בגרמניה. מעבר להתחלה של מסורת חילופי משלחות בשבט אפיק, מטרת המשלחת היתה התחלה של שיתוף פעולה חדש בין הצופים העבריים לצופים הקתולים בגרמניה עם מבט לעוד הרבה משלחות בשנים הבאות...


משלחת נתניה לסטבנגר - במסגרת שותפות ערים תאומות בין נתניה לעיר סטבנגר בנורווגיה, יצאה השנה משלחת למחנה הקיץ הארצי של צופי נורווגיה ובין היתר הם ביקרו בנקודת התצפית היפה בעולם!


משלחת לבלגיה - 40 חניכים בכיתה ח' משבט עמית בשוהם, יחד עם צוות המדריכים שלהם ועם שני המרכזים הבוגרים, יצאו למחנה קיץ בינלאומי בבלגיה וייצגו את ישראל באירוע ענק עם עשרות מדינות נוספות.

משלחת תנועתית ליוון - זו באמת משלחת מסוג שעוד לא נראה כמוה - חמישה ימי טיול על ההר השני בגובהו ביוון עם כל הציוד על הגב, בישול בזוגות והתנדבות בכפרים נידחים ועוד חמישה ימי מחנה עם פעילות אתגרית, צופי ים והמון הפתעות - הראו לחניכים שלנו איך צופים צריכים להיות לפי היוונים וסיפקו חוויה מאתגרת ומאוד מספקת.


משלחת למחנה FZY בצרפת - 40 חניכים בכיתה ח' מרמת-גן, גבעתיים וקריית-אונו נסעו למחנה הקיץ השנתי של תנועת ה-FZY הבריטית שהתקיים השנה בצרפת. בקבוצות מעורבות עם החניכים הבריטים, נוצרו חברויות חדשות שימשיכו זמן רב ונוצרה כאן מסורת חדשה של שותפות "עתיד" בין תנועת הצופים ותנועת ה-FZY.


משלחת לצופי צרפת - לכבוד 90 שנה לצופים היהודים בצרפת יצאה משלחת של עשרה שביעיסטים מכל הארץ, בנות ובנים, דתיים וחילוניים, שהשתתפו במחנה הקיץ הענק של הצופים היהודים ולאחר מכן התארחו אצל משפחות יהודיות בפריז.

משלחת לקדם ג'מבורי ביפן - מעבר לאירוע הג'מבורי העולמי המתרחש פעם בארבע שנים, השנה הוחלט להוציא משלחת גם לקדם-ג'מבורי, אירוע ענק שמתקיים כהכנה לג'מבורי העולמי שהולך להיות בשנת 2015 - לחניכי כיתות ח'-ט' יש למה לחכות...


מפגשי קיץ - תוכנית מפגשי הקיץ מפגישה בין חניכים בריטים ואמריקאים מתנועות אחיות של תנועת הצופים לבין חניכי הצופים. במסגרת תוכנית זו, הגיעו השנה כ-100 בני-נוער בריטים להתארח במחנה הקיץ של הנהגת ירושלים ללילה אחד והמשיכו משם לרפסודיה ולפעילויות צופיות נוספות.


רבים מבקרים את המשלחות לחו"ל - למי בדיוק המשלחת תורמת יותר? האם נשאר משהו מהמשלחת גם אחרי הנחיתה בישראל? אולי יש כאן ניתוק ממה שקורה בארץ?

בעקבות דרישות של בוגרי המשלחות להמשך כלשהו של המשלחת גם אחרי החזרה הביתה, הקמנו את בית הספר לרוח האדם - תוכנית הכשרה איכותית עם מיטב המנחים והמרצים, בה בוגרי המשלחות של התנועה (וחניכים נוספים שמעוניינים להצטרף) עוברים סדרה של מפגשים בהם הם עוסקים בדילמות מרכזיות בחברה הישראלית במטרה להוציא לפועל פרויקטים חברתיים בקהילה ובשבט שלהם.

בשנה הבאה אנו מתכוונים להתחיל את תהליך ההכנה של המשלחות הקצרות מוקדם יותר וכבר במהלך אוקטובר תתפרסם רשימה ראשונה של המשלחות המתוכננות לשנת 2014. אני יכול לגלות לכם שבשנת 2014 נשים דגש רב יותר על חילופי המשלחות עם גרמניה לקראת ציון 50 שנות היחסים בין ישראל וגרמניה בסוף השנה, נגדיל את כמות המשלחות הנכנסות לישראל ונדאג לצרף חניכי צופים מרחבי העולם לפעילות צופית בטיולי חנוכה וטיולי פסח, נעבוד בשיתוף פעולה טוב יותר עם התאחדות הצופים ונארגן משלחות משותפות של ערבים ויהודים למען השלום ואף ננסה להכניס קבוצה בינלאומית לאחד מהקורסים התנועתיים בקיץ הבא - אז יש למה לחכות!


במידה וההנהגה או השבט שלכם מעוניין לארגן משלחת בשנת 2014 - בכל נושא או מבנה שעולה על דעתכם - אנא צרו איתי קשר לפרטים נוספים ואדאג לעזור לכם למצוא את השותפים המתאימים בחו"ל.


בברכת "חזק ואמץ",


דור פוזנר

מנהל משלחות קצרות

תנועת הצופים

11 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page