top of page
  • תמונת הסופר/תדור פוזנר

מה באדן פאוול היה עושה?

תנועת הצופים העולמית קיימת כבר למעלה ממאה שנה. לכבוד יום הולדתו של רוברט באדן פאוול, מייסד תנועת הצופים, שחל ב 22 לפברואר ונקרא גם "יום המחשבה הבינלאומי", בחרנו לבדוק האם העצות שהוא נתן לבני נוער בספרו "צופיות לבני הנעורים" שנכתב שנה אחרי מחנה הצופים הראשון - עדיין תקפות למרות כל השנים שחלפו.גרסת 1908 של "צופיות לבני הנעורים" מאת רוברט באדן פאוול היא ספר יוצא מן הכלל שייסד בעקבותיו תנועה ששינתה את העולם.


מעבר לעצות הטובות למחנאות, הישרדות וחיים בטבע, הספר מסביר גם על חיי היומיום, מלמד איך להתנהל במצבי חירום ואיך לגדול מאושרים ושמחים בעולם שרק הולך ונעשה קשה יותר. זה נראה ממש כאילו אין תחום בחיים שהספר לא מתייחס אליו.


במהלך השנים הספר עבר שינויים רבים, כדי להפוך אותו ליותר בינלאומי; נמחקו אזכורים לאימפריה הבריטית ולעליונותם של אומות אחדות; נמחקו עצות ופעילויות נפרדות לבנות, ונעשו התאמות לשינויים במחשבה.

ולמרות שחלק מהעצות של באדן פאוול נראות קצת מוזרות ולא קשורות לתקופה בה אנו נמצאים, הרבה מהן דווקא די מדוייקות.


עישון

"הצופה אינו שוטה; זו הסיבה שבגללה אין הצופים מעשנים בנערותם. כל ילד יכול לעשן. אין בזה גבורה גדולה. אבל הצופה לא יעשה זאת, משום שאין הוא טיפש. יודע הוא, כי העישון מביא לחולשת הלב והלב הוא האיבר החשוב ביותר בגוף האדם. הלב מזרים את הדם לכל חלקי הגוף, לבשר, לעצמות ולשרירים, אם הלב אינו פועל כהלכה, הגוף אינו בריא."


למרות החשדות בכך שהטבק מזיק, בשנת 1908 זו עדיין לא היתה עובדה ברורה ולא היה ידוע כי העישון הוא לא בריא. העובדה שהעישון מזיק לפעילות הלב הוכחה רק במחקרים מדעיים של שלושים השנים האחרונות, כמו המחקר שפורסם לפני מספר שנים על כך שהסיכוי לעבור התקף לב גבוה פי 5 לאנשים מתחת לגיל 40 אם הם מעשנים.


ובכל זאת הבחירה של באדן פאוול במילים אלו יכולה להגיע היישר מקמפיין נגד עישון עכשווי.


סוסים משתוללים

"אין עוצרים סוס ככה, שניצבים לפניו ומנענעים את הזרועות בבהילות, כדרך שרבים סבורים ועושים. מוטב לרוץ לצדו, להחזיקו ברתמה, כדי לא ליפול, ולתפוס ביד השנייה את המושכות."


העצה הזאת נשמעת מצחיקה, אבל באדן פאוול היה מודאג מאוד מכך שילדים לא יודעים לעצור סוס משתולל - באותה תקופה היו 200 מקרים כאלה בכל שנה.


היום, האגודה הבריטית לסוסים אומרים שלעמוד לפני סוס ולנופף עם הידיים יכול לעבוד בחלק מהנסיבות אך ברוב המקרים העצה של באדן עדיין נכונה.


פסי רכבת


"כשהרכבת מתקרבת, ואין שהות מספקת כדי לקפוץ ולהעלותו לרציף, מוטב לקפוץ אחריו, להיצמד לקרקע ולהצמיד גם את הנופל."

פעם, אולי זה היה פתרון חכם כדי להציל מישהו שנופל לפסי הרכבת. היום, הרכבת ופסי הרכבת חשמליים ולא מומלץ לאף אחד להתקרב אליהם. העצה הנכונה תהיה להפעיל את האזעקה ולקרוא למישהו מהצוות.


אלכוהול

"לעתים קרובות קשה להמנע משתיית משקאות חריפים, כשאתה פוגש ידידים הרוצים לכבדך... מן הראוי שתתרחק מחברתם, אם ברצונך ליהנות מזמנך."


באדן פאוול ראה את הסכנות שבשתיית אלכוהול עוד בתקופה בה לא היו חוקים נוקשים בנושא הזה. היום יש הגדרות ברורות נגד שתיית אלכוהול בפעילות צופית וכנראה שאם מישהו היה כותב ספר דומה היום - הניסוח היה שונה מאוד. בנוסף, שיח דומה קיים היום לגבי שימוש בסמים - נושא שלא היה קיים אצל החניכים של באדן פאוול...


"אפילו המכונה הטובה ביותר עלולה להיהרס קליל אם תשפוך חול לתוכה ואותו הדבר נכון גם לגוף האדם".


ולסיום, עוד כמה עצות ממייסד תנועת הצופים...


שינה באוויר צח

"על הצופה להרבות שינה באוויר צח. ובבית טוב להקפיד, שכל החלונות יהיו פתוחים. צופה הרגיל לישון במקום חם, עלול להצטנן בצאתו למחנה... צופה שהתרגל לישון כשחלונות חדרו פתוחים, לא יצטנן לעולם."


חיידקים והמלחמה בהם

"...חשובה השמדת החיידקים. אוהבים הם לחיות במקומות מלוכלכים, חשוכים ולחים. הם באים מתיעול לא טוב, אשפה, ממאכלים רקובים וכיוצא בזה. לכן שמור את החדר, המחנה והבגדים במצב נקי, יבש, ותן שיתאווררו בשמש במידת האפשר. הישמר לך ממקומות, שריח רע נודף מהם. לפני הארוחות רחץ תמיד את ידיך ואת ציפורניך. הן עלולות לשאת חיידקים, מאותם דברים שטיפלת בהם במשך היום."


מרגישים שמשהו השתנה בתנועת הצופים במאה השנים האחרונות? יש דברים שנשארו בדיוק אותו הדבר? שתפו אותנו!

34 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page